Turnaj družstev bez vítěze?!
Braňko Husárik
2020-01-12 18:11:57

V sobotu 11.1. se naši mladí vypravili na turnaj družstev do Mladé Boleslavi. Tentokrát nešlo o žádné ceny, ale o postup do finále družstev kraje a následně o možnost postupu do první mládežnické ligy. Postup je naším velkým cílem, ale konkurence v kraji je vysoká. Ze všech dlouho rozjetých družstev jako jsou Vlašim, Říčany, Boleslav nebo Čelákovice může postoupit jediný.

Do Mladé Boleslavi jsme vyslali dva týmy. Jeden aby se pokusil o postup a druhý pro sbírání zkušeností. Protože povolený věk je 16 let a většině naší mládeže je kolem desíti, tak jsme byli v opravdu velké nevýhodě. Šanci nám poskytl na první desce Lukáš Němeček a výpomoc z Poděbrad Ondřej Laštovka. Oba odvedli dobrou práci, ale pochválit musím oba týmy, protože zodpovědně hráli necelých 10 hodin turnaje a získali spousty cenných skalpů!

B tým odvedl dobrou práci, když nikdo z hráčů nezůstal s body pozadu a obsadili pěkné šesté místo a neměli daleko být i výš, protože zatápěli každému týmu nehledě na jejich sílu. Z týmu bych vyzdvihl hlavně Herberta, který dokázal obrat jedničku hlavního favorita turnaje (elo přes 1600) o celý bod, a pak Kláru Svobodovou, která svými 4,5 body / 7 výrazně přispěla k dobrému umístění.

Turnaj pro A tým probíhal podle našich plánů, až na duel s Bakovem, který jsme po dvou nešťastných porážkách pouze remizovali. Od té doby jsme věděli, že musíme vyhrát vše, a to ještě s co nejlepším skóre. Do posledního kola jsme šli proti Mladé Boleslavi, která byla jedním z favoritů. Museli jsme ji porazit alespoň 4:2, abychom slavili postup. Sice jsme se rychle ujali vedení 2:0 díky absenci jednoho hráče soupeře a aktivní hře Lukáše Oceláka, ale ostatní šachovnice nedávaly moc nadějí na potřebných 4:2. Proto musela Domča Kaplanová lámat rovnou pozici a bohužel jí to stálo hru. Když už se zdálo, že Bakov získá vítězství, David Ocelák fantasticky obrátil hru a zápas proti silnému soupeřovi a zápas tak skončil 3,5 : 2,5, protože Lukáš Němeček neměl ve své pozici možnost hrát na vítězství. Tento výsledek znamenal jedno: O pořadí muselo rozhodnout pomocné hodnocení, které v tu chvíli nebylo vůbec jasné. Protože první i druhé pomocné hodnocení vycházela pro oba týmy shodně, všichni účastníci turnaje se tak rozjeli domů bez vyhlášení pořadí a s ujištěním, že se výsledky brzy dozvíme. Těžko se někdo vyzdvihuje, když všichni vydali své maximum a prakticky neprohrávali. Snad jen David Ocelák, který hrál o ještě třídu líp, než obvykle a to přesto, že většinu partií tahal víc jak hodinu.

Doplnění: Po dni napětí bohužel přišla informace, že jsme v dalším přidaném pomocném hodnocení získali o půl bodu méně a postup tak slaví Bakov. Přesto děkuji všem za excelentní výkon a za rok to už určitě vyjde.

Galerie