Anetka s Viktorem nejsou snad nikdy nervózní
O královnu a krále Symfonie
Braňko Husárik
2022-11-14 12:39:37
V sobotu 12. 11. pořádal městský dům Poděbrady tradiční turnaj mládeže O královnu a krále Symfonie. Letos přišli pořadatelé s pěkným nápadem rozšířit možnost startu i pro odrostlejší juniory, což jsme rádi využili. Turnaje se zúčastnilo 117 žáků, takže šlo o opravdu velmi prestižní záležitost.

Na turnaj jsme se vypravili v ohromném počtu 43 žáků. Po nás byli nejvíce zastoupené Čelákovice s 27 žáky. Na početní převahu se však v šachách nehraje, a tak jsme museli zapojit naše počítací kvality, abychom ukázali, jak moc jsme silní.
Jak by mohl turnaj dopadnout, bylo naznačeno po třetím kole, kde v mladších i starších kategoriích mělo plný počet hned 5 našich hráčů. Z toho pramenilo i mnoho soubojů mezi našimi hráči, které mnohdy končily nečekaně, a tak se až do posledního kola nevědělo, kdo vůbec bude bojovat o medaile. Souboje byly velmi napínavé a nikdo nikomu nic nedaroval. V juniorech sváděli tvrdý souboj Kuba Kubíče s Michalem Dömem. Duel nakonec nečekaně rozhodla Káťa Kammová, která okradla o půlbod Michala, a Kuba tak slavil vítězství. Z dívek ve starších pak excelovala už zmíněná Káťa s Domčou Kaplanovou, které se umístily hned za Kubou a Michalem a překonaly všechny zbývající juniory a starší žáky.
V mladších žácích bylo poslední kolo trochu loterií. Všichni do něj vstupovali již utahaní z těžkého dne a zpravidla vyhrál ten, kdo ze sebe dokázal vyškrábnout více sil. Na prvních šachovnicích s pěti body bojovali Tobiáš Barták proti zatím suverénímu Jonášovi Fadrnému, Jáchym Vorlík proti Mikimu Tužínskému a Tess Hujová proti Honzovi Mauricovi.
První se dohrála partie Tess, která vyhrála, a nastavila tak pro ostatní pravidlo, že musí také zvítězit, pokud chtějí mít šanci být první. Poté podlehl Miki Jáchymovi, ze kterého obvykle mívá velký respekt, ale tentokrát nebyl daleko od překvapení. Oči všech se upnuly na první desku, kde to vypadalo, že Jonáš má všechny trumfy v rukávu, ale již zmíněná únava a přesná hra Tobiáše zápas nejen zdramatizovaly, ale dokonce v závěru převážily v jeho prospěch. Nakonec tedy měli hned 3 hráči po 6 bodech a vlastně spravedlivě si rozdělili první místa ve svých kategoriích. Tess vyhrála D12, Jáchym H12 a Tobiáš H10. Za ně se na stupně vítězů prodrali na 5,5 bodu ještě Jonáš Fadrný a Pavel Vaňáček.
Jak jsem již psal, turnaje se zúčastnilo mnoho našich šachistů. Namátkou vyberu zajímavé momenty, kdy Anetka Benešová porazila hlavního favorita Bruna Topenčíka, kdy Terezka Melicharová překonala svoje obavy ze silného soupeře v rozhodujícím kole a hru odehrála v plné síle. Rád bych každému šachistovi věnoval prostor, protože si to leckdy zasloužili, ale to byste článek dočetli až ráno. Na turnaji bylo mnoho pěkných okamžiků, žádný nesportovní, a tak by to mělo být. Moc všem děkuji za jejich snahu, rodičům za podporu svých dětí a organizátorům za perfektní akci.

Galerie