Tréninky

Seznam tréninků
Zveřejněné řešení
Nezveřejněné řešení
Nezveřejněný trénink

Zpět k seznamu tréninků

Strategické úlohy I.

Informace k tréninku

V následujících příkladech si vyzkoušíte, jak dobře umíte nalézt nejlepší plán v pozici. Doporučuji si před Vaší odpovědí pozici pořádně zhodnotit. Prvních pár diagramů bude ukázkových, snad Vám dodají potřebnou inspiraci.

Úloha 1

Bílý na tahu, jaký má zvolit další plán hry? (Plus prvních pár tahů plánu) Odpověď by mohla vypadat například takto: Materiálově je na tom bílý trochu lépe, má pěšce navíc. Hlavní je v pozici ale postavení krále. Monarcha bílého je naprosto v bezpečí, zatímco černý král je pod silným tlakem. Nesmí se zapomenout také na silného jezdce na d4. Bílý může svou pozici velmi vylepšit tahem 1. Dd1! Dáma, jakožto nejsilnější figura se dostane přes do hry, kde dá pravděpodobně mat. Navíc, z políčka d1 omezuje bílá dáma silného černého jezdce na d4.

Zatím nehodnoceno!

Úloha 2

Černý na tahu, plán hry + pár tahů. Možná odpověď: Černý stojí malinko lépe díky prostorové převaze, jak ovšem pokračovat dále? Můžeme si všimnout, že jeho nejhorší figura je střelec na f8. Po chvíli přemýšlení byste poté jistě přišli na následující dva plány: Kh7 s dalším Sh6, popřípadě Se7->d8->b6. Tímto převodem střelce vylepší černý svoji nejhorší figurku a bude stát ještě lépe. Další diagramy budou již na Vás. Jen doplním, že vylepšení své nejhorší figurky je málokdy špatný postup :)

Zatím nehodnoceno!

Úloha 3

Bílý na tahu. Jakým způsobem byste dokončili vývin? Proč jste si vybrali zrovna dané postavení?

Zatím nehodnoceno!

Úloha 4

Bílý jistě stojí trochu lépe, díky dvojici střelců. Jak má ale pokračovat dále? Plán + pár dalších tahů.

Zatím nehodnoceno!

Úloha 5

Tento diagram je trochu opakování jednoho našeho pátečního online tréninku. Jak má černý dále pokračovat? Plán hry + prvních pár tahů

Zatím nehodnoceno!

Úloha 6

Dokážete zahrát jako bývalý mistr světa Smyslov? BNT, jak má dále pokračovat? Plán hry + pár dalších tahů.

Zatím nehodnoceno!

Úloha 7

Jakým způsobem má bílý pokračovat svoji hru na dámském křídle? Navrhněte první tah a napište krátkou variantu, jak si představujete, že by se partie vyvíjela dál.

Zatím nehodnoceno!

Úloha 8

Jak má černý dále pokračovat? Proč jste se tak rozhodli?

Zatím nehodnoceno!

Úloha 9

Černý jistě uvažoval nad tím, že zahraje Dd2. Nakonec se ale rozhodl pro něco jiného. Udělal dobře? Který jiný tah byste mu když tak doporučili?

Zatím nehodnoceno!

Úloha 10

Kdo stojí lépe a proč? Co byste černému doporučili za pokračování?

Zatím nehodnoceno!